Projekt - Moje miasto bez elektrośmieci


 • Szkoła realizuje program edukacyjny w klasach III,-
 • W ramach realizowanego programu prowadzone są aktywne zbiórki elektrośmieci,
 • Wszystkie zebrane elektrośmieci są bezpłatnie odbierane przez ElektroEko i przekazywane do przetworzenia,
 • Za zebrane elektrośmieci szkoła otrzymuje kupony odpowiadające rodzajowi i masie oddanych odpadów.
Szkodliwość elektrośmieci
Elektrośmieci zawierają liczne szkodliwe substancje, które po wydostaniu się z uszkodzonej lodówki , pralki, komputera, świetlówki czy innego urządzenia elektronicznego, przenikają do gleby. Nieodpowiednie postępowanie z elektrośmieciami w skrajnych przypadkach może spowodować zatrucie organizmów ludzi i zwierząt substancjami trującymi zawartymi w zużytym sprzęcie. Dlatego tak ważne jest oddanie elektrośmieci do specjalnych punktów zbierania, dzięki czemu zostaną one oddane procesom odzysku, recyklingu, a szkodliwe substancje zostaną unieszkodliwione.

LISTA SUBSTANCJI NIEBEZPIECZNYCH ZAWARTYCH W ELEKTROŚMIECIACH:
 • Rtęć – zawarta jest w niektórych świetlówkach. Jeśli trafi do zbiorników wodnych, a później przeniknie do mózgu człowieka, czy zwierząt, może spowodować zaburzenia wzorku, słuchu, mowy, koordynacji ruchów, żucia i połykania.

 • Związki bromu – stosowane są w komputerach. Po przeniknięciu do środowiska powodują u ludzi i zwierząt schorzenia układu rozrodczego oraz problemy neurologiczne.

 • Kadm – zawarty w bateriach urządzeń elektrycznych zaburza czynności nerek, powoduje chorobę nadciśnieniową, wywołuje zmiany nowotworowe, zaburza metabolizm wapnia, powodując deformację szkieletu i zaburza funkcje rozrodcze.

 • PCB – pełni w urządzeniach funkcje chłodzące, smarujące i izolujące, po dostaniu się do wód gruntowych przenika do gleby i atmosfery, a następnie do tkanki tłuszczowej ludzi i zwierząt Powoduje min. uszkodzenia wątroby, anomalie reprodukcyjne, osłabienie odporności, zaburzenia neurologiczne i hormonalne a także opóźnienia w rozwoju niemowląt.

 • R-12 – czyli freon. W klimatyzatorach i lodówkach pełni funkcję chłodniczą. Jest szczególnie szkodliwy dla warstwy ozonowej. Od roku 1998 nie wolno go stosować w urządzeniach elektrycznych, jednak spotykany jest w urządzeniach starszego typu. Uzyskane kupony zamieniamy na pomoce naukowe dla szkoły.

Grupy i rodzaje sprzętu elektrycznego i elektronicznego

 • grupa 1 - wielkogabarytowe urządzenia AGD: chłodnicze, lodówki, zamrażarki, pralki, suszarki do ubrań, zmywarki, elektryczne kuchenki, piekarniki, elektryczne urządzenia grzewcze, wentylacyjne i klimatyzacyjne);

 • grupa 2 - małogabarytowe urządzenia AGD: odkurzacze, maszyny do szycia i maszyny dziewiarskie, żelazka, tostery, frytkownice, rozdrabniacze, miksery, młynki do kawy, noże elektryczne, urządzenia do pielęgnacji ciała np. suszarki, depilatory, golarki, zegarki, zegary i inne czasomierze, wagi;

 • grupa 3 - sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny: komputery, drukarki, laptopy, notepady, kopiarki, kalkulatory, terminale, faksy, telefony, komórki);

 • grupa 4 - sprzęt audiowizualny: radioodbiorniki, telewizory, dyktafony, magnetofony, kamery i odtwarzacze video, dvd, sprzęty hi-fi, wzmacniacze dźwięku, instrumenty muzyczne;

 • grupa 5 - sprzęt oświetleniowy: oprawy oświetleniowe do lamp fluorescencyjnych, z wyjątkiem opraw oświetleniowych stosowanych w gospodarstwach domowych; liniowe lampy fluorescencyjne, kompaktowe lampy fluorescencyjne, wysokoprężne lampy wyładowcze, w tym ciśnieniowe lampy sodowe oraz lampy metalohalogenkowe, niskoprężne lampy sodowe, pozostałe urządzenia oświetleniowe służące do celów rozpraszania i kontroli światła.

 • grupa 6 - narzędzia elektryczne i elektroniczne, z wyjątkiem wielkogabarytowych, stacjonarnych narzędzi przemysłowych: wiertarki, piły, maszyny do szycia, urządzenia do skręcania, mielenia, piaskowania, przemiału, piłowania, cięcia, nawiercania, robienia otworów, nabijania, składania, gięcia lub podobnych metod przetwarzania drewna, metalu i innych materiałów, narzędzia do nitowania, przybijania lub przyśrubowania lub usuwania nitów, gwoździ, śrub lub podobnych zastosowań, narzędzia do spawania, lutowania lub podobnych zastosowań, urządzenia do rozpylania, rozprowadzania, rozpraszania lub innego typu nanoszenia cieczy lub substancji gazowych innymi metodami, narzędzia do koszenia trawy lub innych prac ogrodniczych.

 • grupa 7 - zabawki, sprzęt rekreacyjny i sportowy: kolejki elektryczne lub tory wyścigowe, kieszonkowe konsole do gier video, gry video, komputerowo sterowane urządzenia do uprawiania sportów rowerowych, nurkowania, biegania, wiosłowania, sprzęt sportowy z elektrycznymi lub elektronicznymi częściami składowymi, automaty uruchamiane monetą, banknotem (pieniądzem papierowym), żetonem lub innym podobnym artykułem (ElektroEko nie zajmuje się jednak tą grupą produktów).

 • grupa 8 - wyroby medyczne, z wyjątkiem wszystkich wszczepianych i skażonych produktów: sprzęt do radioterapii, sprzęt do badań kardiologicznych, sprzęt do dializoterapii, sprzęt do wentylacji płuc, urządzenia medyczne wykorzystujące technikę nuklearną, sprzęt laboratoryjny do diagnozowania in-vitro, analizatory, zamrażarki laboratoryjne, testy płodności, pozostałe urządzenia do wykrywania, zapobiegania, monitorowania, leczenia, łagodzenia choroby, urazów lub niepełnosprawności.

 • grupa 9 - przyrządy do nadzoru i kontroli: czujniki dymu, regulatory ciepła, termostaty, urządzenia pomiarowe ważące lub do nastawu używane w gospodarstwie domowym lub jako sprzęt laboratoryjny, pozostałe przyrządy nadzoru i kontroli używane w obiektach i instalacjach przemysłowych (np. w panelach sterowniczych)

 • grupa 10 - automaty do wydawania: automaty do wydawania napojów gorących, automaty do wydawania butelek lub puszek z zimnymi i gorącymi napojami, automaty do wydawania produktów stałych, automaty do wydawania pieniędzy – bankomaty, inne wydające wszelkiego rodzaju produkty.


PODSUMOWANIE ZBIÓRKI ELEKTROŚMIECI-16 GRUDNIA 2013 R.

W Szkole Podstawowej nr 2 w Częstochowie w ramach ogólnopolskiego programu „Moje miasto bez elektrośmieci”, 16 grudnia 2013 roku została przeprowadzona zbiórka elektrośmieci. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu całej społeczności szkolnej, mieszkańcom osiedla i okolic udało się zebrać ogromny kontener zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Największą ilość zebranych urządzeń stanowiły drobne przedmioty takie jak: czajniki elektryczne, suszarki do włosów, maszynki, wiertarki. Było tego w sumie 163 sztuki. Zgromadzono również 16 telewizorów, 10 komputerów, 8 monitorów, 10 sztuk sprzętu video i hi-fi, 2 lodówki, 1 pralkę, 11 żelazek, 12 odkurzaczy, 165 kg baterii i wiele innych niepotrzebnych już nikomu sprzętów. Po przeliczeniu i zważeniu okazało się, że oddaliśmy 1041 kg elektrośmieci. Organizator przydzielił szkole kupony, które będzie można wymienić na wybrane bezpłatne pomoce dydaktyczne. Serdecznie dziękujemy uczniom, rodzicom i wszystkim osobom, które zaangażowane były w akcję ekologiczną.

W rankingu klas wyróżnić należy najbardziej zaangażowane klasy :

I miejsce- klasy 3A, 3C, 2B, 3D, 3B, OB,

Najwięcej baterii zebrały klasy-5b(2100 szt.) 6a-(500 szt.), 5c(450 szt.) 3b-(240szt.)

Bardzo dziękuję uczniom za pomoc w załadunku drobnego sprzętu elektrycznego.

Uczniowie- kl.5c; Mikołaj Janczyk, Konrad Kafka, Szymon Purgal, Patryk Grabała, Jakub Jabłoński.

Uczniowie kl.6a; Dawid Krawczyk, Kasjan Karaszkiewicz, Oskar Dłubak, Kamil

Dla rodziców
Moje dziecko w przedszkolu i szkole

Numer konta Rady Rodziców
Bank Zachodni
82 1090 1795 0000 0001 3187 7407
- tytuł przelewu klasa oraz imię i nazwisko ucznia

List Minister Edukacji Narodowej
Reforma edukacji
Ubezpieczenie
Spacer po szkole

Deklaracja na obiady
rok szkolny 2017/2018
Wychowanie i profilaktyka

Rekrutacja do klas pierwszych

Rekrutacja do publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych i zespołach, a także wybranych przedszkoli niepublicznych na rok szkolny 2017/2018

Programy i projekty
Owoce i warzywa w szkole
- B. Lubowiecka
Mleko w szkole - szklanka mleka
- B. Lubowiecka
WSL w efektywnym kształceniu nauczycieli
- A. Bednarek
Trzymaj formę - bądź aktywny. Rodzino trzymaj formę
- B. Lorent, E. Głusek
Planeta energii
- I. Majer, A. Kokot
Nie pal przy mnie proszę
- I. Majer
Moje miasto bez elektrośmieci
- M. Srokosz
Szkoła współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem nowoczesnej szkoły
- B. Piech
Szkoła bez barier
- Z. Bielat
Lepsza Szkoła – projekt edukacyjny
- J. Trzepizur, D. Wawszczak, A. Kielan, B. Piech
Klub bezpiecznego Puchatka
- A. Dobosz
Etyka nie tylko dla smyka - ORE
- E. Lara
Nakrętkowa Częstochowa
- A. Stochel
Mitologia według klasy 5a i 5b
- J. Trzepizur
Koniec języka za przewodnika
- kl. IV - VI - E. Kazimierska
Zabytkowa Częstochowa
- J. Augustyn, p. E. Kazimierska
Szkoła w ruchu
- J. Augustyn, p. E. Kazimierska
Czyste powietrze wokół nas
- E. Bartolewska
Zachowaj równowagę
- E. Głusek, E. Bartolewska
Bezpieczniki TAURONA
- M. Dobosz
Indywidualizacja nauczania początkowego w Częstochowie 2012/2013

Kontakt
Szkoła Podstawowa nr 2
Częstochowa ul. Baczyńskiego 2a
42-224 Częstochowa
tel/faks: 322-04-55
telefon: 500 842 855
(bez możliwości połączeń wewnętrznych) telefon pływalnia: 500 842 900
e-mail: sp2@bigduo.pl
dyrektor: mgr Anna Bednarek
wicedyrektor: mgr Jolanta Krzypkowska
Informacje
Dyrektor szkoły informuje, że uczniowie mogą pozostawiać część podręczników i przyborów szkolnych w pomieszczeniach szkoły (klasopracownie, zaplecza klas) po uzgodnieniu z nauczycielem.

Konsultacje z psychologiem
pierwsza środa każdego miesiąca
od 16:30 do 18:00
w gabinecie pedagoga

Skargi i wnioski
przyjmowane są
od poniedziałku do piątku
w godzinach 7:30 - 16:00
Ważne linki