„Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje”

W ramach obchodów 100- lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, nasza szkoła przystąpiła do projektu „Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje”. Projekt ma charakter edukacyjny. Jego celem jest przekazanie informacji o wydarzeniach z czasów zaborów i roku 1918 oraz roli Jasnej Góry „w drodze” do niepodległości ( w tym o jasnogórskim bohaterze narodowym kpt. Arturze Wiśniewskim). Honorowy patronat nad projektem przyjął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

KALENDARIUM WYDARZEŃ PROJEKTOWYCH

24 kwietnia 2018 – Inauguracja projektu – przedstawienie historii i znaczenia symboli narodowych oraz prezentacja ceremoniału pocztów sztandarowych, wystawa zdjęć prezentujących istniejące i nowo utworzone w szkołach miejsca podkreślające naszą tożsamość narodową /prezentacja na: www.womczest.edu.pl/new/rok-dla-niepodleglej/

7 maja – 31 października 2018 – „100 życzeń na 100 lat dla Niepodległej” przygotowanie przez uczniów w szkołach życzeń dla Niepodległej w specjalnych kronikach (będą złożone jako wotum na Jasnej Górze 4.11).  Życzenia naszych uczniów dla Ojczyzny, to:

20 sierpnia – 10 września 2018 – Organizacja konkursu plastycznego dla przedszkolaków  „Laurka dla mojej ojczyzny”

1 września 2018 – Udział uczniów szkół ponadpodstawowych i oddziałów gimnazjalnych w koncercie Forteca – zespołu historyczno-patriotycznego

18 września 2018 – Konferencja „Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje”. W programie: referaty – „Jak niepodległość na Jasną Górę i do Częstochowy przyszła” prof. Sławomir Maślikowski i „Kpt. Artur Wiśniewski – Jasnogórski Bohater Narodowy” o. prof. Eustachy Rakoczy, jasnogórski kapelan Żołnierzy Niepodległości; przedstawienie propozycji scenariuszy lekcji nt . wydarzenia z 4 listopada 1918r. opracowanych przez nauczycieli historii i języka polskiego, zwiedzanie wystawy „Tu zawsze byliśmy wolni. Jasnej Góry droga do niepodległości 1882-1918” https://www.youtube.com/watch?v=FUnDFaaIzPg&feature=youtu.be

Wrzesień – październik2018- przeprowadzenie lekcji historii w szkołach, które zgłosiły akces do udziału w projekcie nt. wydarzenia z 4 listopada 1918r. w oparciu o przygotowany scenariusz zajęć.

4 listopada 2018 – kulminacja działań projektowych. Program wydarzeń:

Galeria zdjęć