WYJAZD STUDYJNY DO BAMBERGU

W dniach 25 – 29 września 2023 r. w Bambergu odbyła się wizyta piętnastoosobowej polskiej delegacji złożonej z przedstawiciela Urzędu Miasta Częstochowy, dyrektorów szkół i nauczycieli. Z ramienia naszej szkoły w wyjeździe uczestniczyła p. Edyta Szeląg.

Projekt hospitacyjny realizowany corocznie przez Urząd Miasta Częstochowy, którego koordynatorem jest I Liceum Ogólnokształcące im. J. Słowackiego w Częstochowie i Dientzenhofer – Gymnasium w Bambergu, daje możliwość poznania organizacji pracy szkół, metod nauczania oraz systemu edukacji i kształcenia nauczycieli w Bawarii. Współpraca jest inspiracją do spojrzenia na edukację z innej perspektywy, a także okazją na rozwój i doskonalenie warsztatu pracy dla nauczycieli z Polski i Niemiec.

Najważniejszym punktem programu wizyty były hospitacje zajęć lekcyjnych prowadzonych w różnorodnych placówkach oświatowych Bambergu. W ich trakcie polska delegacja miała okazję obejrzeć zajęcia z różnych przedmiotów, poznać infrastrukturę szkół, w tym wyposażenie sal lekcyjnych, oraz zapoznać się z organizacją pracy w danej placówce.

Po intensywnych, ale owocnych zajęciach w szkołach, delegacja poznała historię i zabytki malowniczego miasteczka Bamberg, Norymbergii oraz Budziszyna.

Wizytę zwieńczyło spotkanie z minister ds. europejskich i międzynarodowych Bawarii p. Melanie Huml.