PROJEKT EDUKACYJNY UM CZĘSTOCHOWY I  BAMBERGU – WIZYTA  NAUCZYCIELI STAŻYSTÓW Z NIEMIEC W SP2

W Częstochowie w dniach od 7 do 10 stycznia 2024r. gościła z wizytą partnerską grupa niemieckich nauczycieli -stażystów wraz z opiekunami. Wizyta partnerska jest wynikiem porozumienia podpisanego przez Częstochowę z Dientzenhofer – Gymnasium w Bambergu. Wymiana ma na celu doskonalenie umiejętności nauczycielskich i dzielenie się doświadczeniem pomiędzy poszczególnymi placówkami. Dientzenhofer – Gymnasium w Bambergu w Bawarii to szkoła powstała w 1966 roku. Swoją nazwę wzięła od rodu Dientzenhoferów – budowniczych działających w niemieckiej Frankonii już w okresie Baroku. Szkoła chwali się m.in. uzyskiwanym co roku certyfikatem Umweltschule in Europa za edukację ekologiczną.

W ramach programu w dniu 8 stycznia stażyści z Niemiec wizytowali lekcje w częstochowskich szkołach – SP 2, SP 8, SP 14, SP 48, IV LO, V LO, VII LO. We wszystkich placówkach spotykali się z dyrekcjami, gronem nauczycielskim i samorządem uczniowskim.

Nasza placówka gościła dwie nauczycielki – panią Dr. Christiane Schmid-Merkl – nauczycielkę j.niemieckiego , historii i wiedzy o społeczeństwie, oraz panią Vivien Wilzbach- nauczycielkę j.angielskiego, biologii i chemii. W ramach wizyty panie Christiane i Vivien dowiedziały się, jak funkcjonuje polski system oświaty, zwiedziły naszą szkołę i poznały zasady jej działania. Uczestniczyły w lekcjach otwartych: j.angielskiego w klasie 5b u p. E.Szeląg, chemii w klasie 7c u p. D. Skowrona i historii w klasie 7b u p. J. Filak. Spotkały się z przedstawicielami uczniów klas 8, przedstawiły prezentację multimedialną na temat życia i systemu edukacji w Niemczech, opowiedziały o swoim miejscu zamieszkania, oraz szkole, w której uczą. Uczniowie mieli możliwość zadać gościom rozmaite pytania dotyczące między innymi zainteresowań, ulubionych potraw, czy wrażeń z pobytu w naszym kraju.

Na naszych gościach duże wrażenie zrobiły obserwowane zajęcia, szczególnie spodobały się im stosowane metody, wykorzystanie technologii multimedialnych, a także panująca na  zajęciach przyjazna atmosfera.

Koordynatorem wizyty nauczycieli z Niemiec w naszej szkole była p. Edyta Szeląg