Wystawa „Los dzieci w czasie wojny”

W naszej szkole zagościła wystawa „Los dzieci w czasie wojny”, która została przygotowana w ramach projektu „Przeszłość buduje przyszłość – sąsiedzi równych szans”. Projekt ma na celu podniesienie świadomości wśród młodzieży Polski, Litwy, Łotwy na temat wspólnej historii, kultury i dziedzictwa kulturowego oraz upamiętnienie ofiar zbrodni reżimu hitlerowskiego.

Wystawa poświęcona jest dziecku, które stało się bezpośrednim świadkiem i uczestnikiem wojny. W każdym z tych krajów szczególną grupę stanowiły dzieci żydowskie, dla których system totalitarny planował totalną zagładę.

Młodzi często stawali się narratorami życia wojennego opisując jego realia, ale też własne przeżycia i emocje. Twórczość młodych artystów na stałe wpisała się do kanonu literatury narodowej i światowej.

Wystawa ma przede wszystkim charakter edukacyjny. Nasi uczniowie mają okazję skorzystać z jej przekazu. Umieszczona została w miejscu szczególnym – obok Szkolnej Izby Pamięci poświęconej Patronowi Szkoły – Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu. Z udziałem jej zasobów przeprowadzone zostały lekcje historyczne przez nauczycielki – p. Annę Powroźnik i p. Joannę Filak.