Lekcja biblioteczna „Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego”

21 lutego uczniowie klasy 7a uczestniczyli w lekcji bibliotecznej zorganizowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną RODN WOM. Zajęcia odbyły się z okazji przypadającego na ten dzień Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, a prowadziły je pani Anna Dąbrowska i pani Anna Hiller.

Uczniowie poznali genezę i tradycje tego święta. Dowiedzieli się, jakie słowa wyszły już z użycia, kto propagował pisanie w języku ojczystym oraz jakie błędy językowe są najczęściej popełnianymi przez Polaków. Podczas lekcji uczniowie mieli także możliwość poznania regionalnych odmian języka polskiego, które wykazują znaczną odrębność od polszczyzny standardowej, a w poszczególnych regionach są powszechnie stosowane. Podjęto również aspekt  dotyczący zapożyczeń językowych zaczerpniętych z języka obcego, które w większym lub mniejszym stopniu zadomowiły się w języku polskim.

Lekcja dostarczyła wielu cennych informacji, ciekawostek oraz wiedzy na temat naszego ojczystego języka.

Zajęcia odbyły się dzięki inicjatywie biblioteki szkolnej.