Pasowanie na Czytelnika

28 lutego 2024 roku w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste Pasowanie na Czytelnika uczniów klas pierwszych!

Był to kolejny ważny dzień dla Pierwszoklasistów – wszyscy stali się oficjalnie czytelnikami naszej szkolnej biblioteki. Uroczystość miała na celu zachęcenie najmłodszych uczniów do czytania, korzystania z biblioteki szkolnej, wyrobienia nawyku wypożyczania i czytania książek. W naszej szkole pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników jest stałym punktem kalendarza biblioteki szkolnej.

Na uroczystej lekcji bibliotecznej uczniowie przypomnieli sobie i utrwalili regulamin wypożyczania książek oraz dbania o nie, omówili także zasady zachowania w bibliotece czy też czytelni.

Wyruszyli w podróż niezwykłym pociągiem i poznali najskrytsze zakamarki szkolnej biblioteki oraz jej wyposażenie.

Później uczniowie złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać, czytać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po ślubowaniu wszyscy otrzymali Wyprawki Czytelnicze, w skład których weszły: książka „Wnuczka antykwariusza” i broszura informacyjna dla rodziców : „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem!”. Wyprawki te zostały przygotowane przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, której strategicznym celem jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci. Każdy otrzymał także pamiątkowy dyplom oraz zakładkę do książki.

Na zakończenie zajęć uczniowie mieli za zadanie ułożyć w grupach puzzle związane z biblioteką, nakleić je na kartkę oraz pomalować.

To były ciekawe, zabawne i inspirujące zajęcia biblioteczne.

Należy pamiętać, że biblioteka szkolna nie jest jedynie wypożyczalnią oraz magazynem książek i podręczników. Pełni wiele funkcji, np. stanowi wsparcie dla edukacyjnej i wychowawczej roli szkoły, jest miejscem animacji kultury, strefą rozwijania talentów

i potencjałów. Tutaj liczy się przede wszystkim uczeń, a ten nie potrzebuje jedynie książek, ale także wsparcia, otwartego serca, uśmiechu, wiary w jego możliwości, na które zawsze może liczyć!

Wszystkim Pierwszakom, życzymy, aby zawsze towarzyszyła im miłość do książek oraz pasja czytania!

Zapraszamy wszystkich do biblioteki szkolnej 🙂 🙂 🙂