PAŹDZIERNIK – MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH - cz. 2
Z okazji tego święta, biblioteka szkolna zorganizowała w październiku szereg konkursów dla uczniów klas młodszych i starszych.
Zainteresowanie udziałem było bardzo duże i otrzymałyśmy wiele prac, które były ciekawe, starannie wykonane i świadczyły o ogromnej kreatywności czytelników. Spośród tak wielu interesujących prac, trudno było wyłonić zwycięzców, dlatego przyznane są miejsca ex aequo.
Wyniki konkursu w klasach IV – VIII
Konkurs fotograficzny
„Przyłapani na czytaniu – bo czytać można wszędzie – zadaniem konkursowym było wykonanie zdjęcia, które miało udowodnić, że czytać można w takich miejscach, o których się nawet „filozofom nie śniło” .
I miejsce
Maksymilian Ściebura klasa 6b
Jan Jastrząb klasa 8d
II miejsce
Patrycja Respondek klasa 5a
Jakub Ziaja klasa 6c
III miejsce
Marcelina Jastrząb klasa 5a
Igor Błaszczyk klasa 6c
Konkurs oparty na grze
„Projekt biblioteki w świecie MINECRAFT”
I miejsce
Kamil Holiński klasa 5b
Dawid Kleinschmidt klasa 4a
Wojciech Korczak klasa 6c
II miejsce
Szymon Torbus klasa 8c
III miejsce
Bartosz Kubik klasa 5a, Kamil Grabowski klasa 5a
Marcelina Jastrząb klasa 5a
Wyróżnienie
Nikodem Gajda klasa 4b, Szymon Kowalski klasa 5c,
Aleksander Stala klasa 6c, Igor Błaszczyk klasa 6c, Maja Łempińska klasa 6a,
Laura Piotrowska klasa 5a, Oliwia łochowska klasa 5c, Joanna Figzał klasa 6c
Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie:-)
Edyta Lara
Beata Piech
Galeria zdjęć
PAŹDZIERNIK – MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH
Z okazji tego święta, biblioteka szkolna zorganizowała w październiku szereg konkursów dla uczniów klas młodszych i starszych.
Zainteresowanie udziałem było bardzo duże i otrzymałyśmy wiele prac, które były ciekawe, starannie wykonane i świadczyły o ogromnej kreatywności czytelników. Spośród tak wielu interesujących prac, trudno było wyłonić zwycięzców, dlatego przyznane są miejsca ex aequo.
Wyniki konkursu w klasach I-III:
Konkurs plastyczny „ Projekt okładki na książkę”. Zadaniem było zaprojektowanie okładki według własnego pomysłu.
I MIEJSCE
Kacper Chądzyński 3b, Aleksandra Kubik 3b, Amelia Lara 3a
II MIEJSCE
Natasza Czaplińska 3a, Zuzanna Niestrata 3a, Zuzanna Turska 2a
III MIEJSCE
Maja Żukowska 3a, Alan Stolarski 3a, Tomasz Kieliszek 2b
WYRÓŻNIENIA
Emilia Wrona 1c, Pola Jakubik 1c, Paweł Baryła 2a, Mikołaj Zabłocki 2b,
Matylda Osicka 2c, Maja Traczyk 3a, Emilia Bojanowska 3b
Konkurs „ Moja książka”. Zadaniem było przygotowanie książki własnego autorstwa (tekst + ilustracje)
I MIEJSCE
Amelia Lara 3a, Marta Bzducha 3b, Ola Kubik 3b
II MIEJSCE
Maja Żukowska 3a, Emilia Bojanowska 3b, Emil Grabowski 3b
III MIEJSCE
Sara Engel 3a, Jakub Wawrzynowicz 3a
WYRÓŻNIENIA
Ada Olczyk 3a, Zuzanna Dominik 3b
Konkurs zakładka do książki.
I MIEJSCE
Jakub Knopik 1b, Szymon Kowasz 2b
II MIEJSCE
Zofia Loch 2b, Pola Michalska 2c
III MIEJSCE
Mikołaj Zabłocki 2b, Aleksandra Kubik 3b
WYRÓŻNIENIA
Krzysztof Hiszpański 1b, Kacper Gorzałka 2c, Olha Karpenko 1c
Dziękujemy za udział w konkursach
Edyta Lara
Beata Piech
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
1 lutego 2022 roku odbyło się uroczyste pasowanie Pierwszoklasistów na Czytelnika :-). Dla uczniów był to ważny dzień – stali się prawdziwymi czytelnikami szkolnej biblioteki. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania i czytania książek. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, jakie są zasady wypożyczeń, jak należy dbać o książki, co to jest czytelnia i co można w niej robić, zapoznali się z księgozbiorem i rozwiązywali zagadki związane z tematyką biblioteki i książek. Następnie złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.
Po przyrzeczeniu pani wicedyrektor dokonała uroczystego pasowania książką „Baśnie polskie”. Nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, książki z akcji „Mała książka, wielki człowiek”. Mamy nadzieję, że po tak miłym spotkaniu biblioteka będzie się kojarzyła najmłodszym czytelnikom z miejscem bezpiecznym i przyjaznym.
W I półroczu roku szkolnego 2021/2022 biblioteka szkolna zorganizowała następujące konkursy:
* plastyczny
NAJŁADNIEJSZA ILUSTRACJA DO WYBRANEJ BAŚNI HANSA CHRISTIANA ANDERSENA
I miejsce – Mikołaj Zabłocki klasa 1b
Pola Maliszewska klasa 2a
II miejsce – Amelia Lara klasa 2a
Maja Dróżdż klasa 1a
III miejsce – Aleksandra Torbus klasa 1c
Wyróżnienia
Paweł Baryła klasa 1a
Sara Engel klasa 2a
Szymon Kowasz klasa 1b
* plastyczno-techniczy
NAJŁADNEJSZY LAPBOOK DO WYBRANEJ LEGENDY POLSKIEJ
I miejsce – Lena Cierzyńska klasa 5c
* fotograficzny
UBIERZ SIĘ W KSIĄŻKĘ – SLEEVEFACE
I miejsce – Jan Jastrząb klasa 7d
II miejsce – Bartosz Nożownik klasa 7b
Prace Jana i Bartosza zostały wysłane na Międzyszkolny Konkurs Fotograficzny
„Ubrani w książkę, czyli SLEEVEFACE”
Jan Jastrząb zajął II miejsce, a Bartosz Nożownik otrzymał wyróżnienie.
,,BAJKOWE SPOTKANIA. JESTEŚMY POLKĄ I POLAKIEM”
Z inicjatywy biblioteki szkolnej uczniowie klasy 2c wraz z wychowawcą – panią Anną Powroźnik uczestniczyli w zorganizowanym przez Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną RODN ,,WOM” w Częstochowie w spotkaniu czytelniczym online pt. ,,Bajkowe spotkania. Jesteśmy Polką i Polakiem”. Podczas tego wydarzenia uczniowie poznali pojęcie ,,ojczyzny”, kraje graniczące z Polską, polskie rzeki, symbole narodowe, pieśni patriotyczne, a także legendę o ,,Lechu, Czechu i Rusie”.
SPOTKANIE AUTORSKIE ONLINE Z ANNĄ ONICHIMOWSKĄ
11 maja uczniowie klasy 4c wraz z wychowawcą – panią Iwoną Mielczarek wzięli udział w spotkaniu autorskim online z Anną Onichimowską. Pisarka opowiedziała uczniom o swoim życiu oraz najważniejszych utworach dla dzieci i młodzieży.
ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH
23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Obchodzone na całym świecie święto wywodzi się z Katalonii (Hiszpania). Po raz pierwszy zostało zorganizowane w 1926 roku. Wybór dnia 23 kwietnia jest nieprzypadkowy, gdyż związany jest m.in. z przypuszczalną datą urodzenia i śmierci Wiliama Szekspira. Jest to święto, które zostało ustanowione w 1995 r. przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej. W Polsce pierwsze obchody tego dnia miały miejsce w 2008 roku. Zachęcamy do obejrzenia prezentacji, w której poznacie ciekawostki związane z tym świętem.
Spotkanie czytelnicze
14 kwietnia 2021 r. odbyło się spotkanie czytelnicze online pt. „Opowieść moli książkowych o Chrzcie Polski i początkach państwa polskiego”, w którym wzięli udział uczniowie klasy 3a. Zostało ono zorganizowane przez Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną RODN „WOM” w Częstochowie. Podczas tego wydarzenia trzecioklasiści mogli poznać wiele faktów dotyczących historii Polski. Zostały one zaprezentowane za pomocą filmów, wierszy, legend (teatrzyk Kamishibai) oraz rysunków. Zachęcamy do zapoznania się z książką Kazimierza Szymeczko „A TO HISTORIA!”, w której mole książkowe: Historynek, Militarek i Wierszynek przybliżą dzieciom historię Polski.
Paulina Bogdanowicz, Sylwia Rosikoń
ESCAPE ROOM W SZKOLNEJ BIBLIOTECE
W marcu nauczyciele bibliotekarze przeprowadzili wśród uczniów klas 1-3 grę w stylu tzw. escape roomu. Zadaniem uczniów było rozwiązywanie szeregu zadań, szyfrów i tajemniczych zagadek. Mali detektywi prowadzili także poszukiwania ukrytych przedmiotów, które służyły do rozwiązywania kolejnych łamigłówek. Na uczestników gry czekała również ukryta nagroda. Zaproponowana forma nauki poprzez zabawę zachwyciła uczniów, o czym świadczy ich duży entuzjazm oraz czynny udział w rozgrywce.
Gra obejmowała trzy bloki tematyczne: ,,W poszukiwaniu zaginionego bohatera”, ,,Fantastyczne książki i jak je znaleźć. Odkrywanie tajemnic magicznej biblioteki”, ,,Szkolni detektywi w akcji”. Zajęcia przeprowadzono w ramach innowacji pedagogicznej pt. ,,Poszukiwania czytelnicze, czyli escape room w szkolnej bibliotece”.
ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA
Z inicjatywy biblioteki nasza szkoła przyłączyła się do obchodów Światowego Dnia Kota.
Jest to święto obchodzone corocznie 17 lutego we Włoszech i Polsce mające podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka, niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom.
W naszej szkole uczniowie ubrali jakiś element charakterystyczny dla kota – wąsy, ogony, uszy, maski oraz przynieśli maskotki.
Z tej okazji uczniowie klasy 2a wzięli również udział w spotkaniu czytelniczym online zorganizowanym przez bibliotekarzy Biblioteki Publicznej ,,WOM” w Częstochowie. Podczas zajęć uczniowie poznali m.in. kocie ciekawostki, zwyczaje, upodobania. Nie zabrakło także literackich przykładów kocich bohaterów.
Tego dnia w szkolnej bibliotece można było obejrzeć wystawę książek o kotach.
AKCJA ,,BILET POWROTNY DO BIBLIOTEKI”
Biblioteka szkolna przyłączyła się do akcji ,,Bilet powrotny do biblioteki”, która ma na celu zachęcenie uczniów do czytania. Uczniowie klas 1-3 otrzymali bilety, na których znajdują się ikony ilustrujące kategorie książek oraz legenda. Podczas wizyty w bibliotece uczeń może poprosić o książkę z danej kategorii. Po przeczytaniu i oddaniu książki nauczyciel bibliotekarz stempluje odpowiednią ikonkę. Po skasowaniu całego biletu uczeń wrzuca go do specjalnie przygotowanej skrzynki i bierze udział w losowaniu drobnych upominków. Akcja trwa do końca maja.
https://www.youtube.com/watch?v=0j-Vt2zsw0I – list do rodziców
KAMPANIA - ,,MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK”
W ramach tegorocznej edycji kampanii społecznej Instytutu Książki ,,Mała książka – wielki człowiek” nasza szkoła otrzymała Wyprawki Czytelnicze dla uczniów. W ramach akcji, uczniowie podczas uroczystego pasowania na pierwszoklasistę otrzymali nieodpłatnie Wyprawki, które zawierały: książkę „Pierwsze abecadło”, broszurę informacyjną dla rodziców„Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet.
Projekt realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.
WYNIKI KONKURSÓW ORGANIZOWANYCH PRZEZ BIBLIOTEKĘ SZKOLNĄ W RAMACH MIĘDZYNARODOWEGO MIESIĄCA BIBLIOTEK SZKOLNYCH
,,EKO-MOLIK KSIĄŻKOWY”
I miejsce - Kacper Chądzyński - klasa 1b
II miejsce - Zuzanna Kieliszek – klasa 3b
III miejsce - Szymon Figzał – klasa 1a
,,PORTRET KUBUSIA PUCHATKA”
I miejsce – Mateusz Kubicki – klasa 2c
II miejsce – Kacper Chądzyński – klasa 1b
III miejsce – Sara Engel – klasa 1a
wyróżnienie:
Maja Frąszczak – klasa 3a
Aleksandra Kubik – klasa 1b
Patrycja Respondek – klasa 3a
Piotr Szcześniak – klasa 1b
,,SLEEVEFACE - UBIERZ SIĘ W KSIĄŻKĘ”
I miejsce – Patrycja Respondek – klasa 3a
II miejsce – Maja Frąszczak – klasa 3a
III miejsce – Izabella Rosikoń – klasa 5b
wyróżnienie:
Laura Piotrowska – klasa 3a
,,LAPBOOK DO WYBRANEJ KSIĄŻKI”
I miejsce - Izabella Rosikoń – klasa 5b
Gratulujemy!
Nagrody zostaną rozdane w późniejszym terminie.
MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH – KONKURSY
Nauczyciele bibliotekarze z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych organizują szkolne konkursy, zachęcamy uczniów do wzięcia w nich udziału.
1. Konkurs techniczny dla uczniów klas 1-5 - ,,Eko-molik książkowy” – polega na wykonaniu
mola książkowego z wykorzystaniem materiałów ekologicznych
2. Konkurs fotograficzny dla uczniów klas 1-8 sleeveface ,,ubierz się w książkę” – polega na wykonaniu ciekawego zdjęcia z wykorzystaniem ciekawej okładki książki;
3. Konkurs plastyczny dla uczniów klas 0-3 - ,,Portret Kubusia Puchatka”; technika dowolna;
4. Konkurs graficzny dla uczniów klas 4-8 - ,,Kreujemy memy” - polega na stworzeniu memu związanego z książką, czytaniem;
5. Konkurs na lapbooka dla uczniów klas 4-8 – polega na przygotowaniu lapbooka dowolnie
wybranej książki, który zachęci do jej przeczytania;
Termin dostarczenia prac konkursowych: 26.10.2020 r.
Prace konkursowe dostarczamy do szkolnej biblioteki, w przypadku konkursów nr 2 i 4 prace
również można przesłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Na zwycięzców czekają nagrody!