Izba Pamięci PRL

Szkolna Izba Pamięci PRL w Szkole Podstawowej nr 2 została utworzona w 2020 r. z inicjatywy nauczycielki historii – p. Joanny Filak.

Inspiracją do stworzenia owego miejsca była 40-ta rocznica powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” – 17 września 1980 r. NSZZ „Solidarność” to nie tylko związek zawodowy , ale i ruch społeczno –  polityczny, który domagał się wolnej i demokratycznej Polski.

Izba Pamięci PRL miała być, zgodnie z zamysłem organizatorki, miejscem, gdzie uczniowie będą mogli poczuć ducha i energię czasów lat 70- tych i 80 – tych XX w.  wśród eksponatów z tamtej epoki. Izba przypomina zwyczajne mieszkanie potencjalnego Polaka, prawdopodobnie związkowca. Wskazuje na to maszyna do pisania i materiały historyczne (ulotki, pisma, petycje). Są to dokumenty oryginalne, pochodzące z zakładów pracy w regionie częstochowskim.

Materiały te, jak i pozostałe, pochodzą ze zbiórki, którą ogłosiła p. Filak we wrześniu 2019 r.

Uczniowie aktywnie włączyli się w tworzenie Izby. Przynosili meble, przedmioty codziennego użytku, sprzęty elektroniczne, bibeloty, które znaleźć mogli na strychach czy w piwnicach swoich dziadków.

Izba Pamięci PRL służy w szkole jako miejsce, gdzie odbywają się lekcje historii dotyczące „Solidarności”, stanu wojennego w Polsce – miejsce, które przenosi do przeszłości „jak za dawnych lat”.