„Akcja życie”

W październiku br. członkowie stowarzyszenia „Akcja życie” przeprowadzili szkolenie uczniów klasy 4b w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się,  jak bezpiecznie i skutecznie pomóc osobie, która w danym miejscu i czasie takiego wsparcia potrzebuje. Uczniowie utrwalili sobie numery telefonów ratunkowych oraz zapoznali się z całą procedurą zgłaszania wypadku i wzywania fachowej pomocy.  Uczyli się rozpoznać trzema zmysłami (słuch, wzrok, dotyk) czy poszkodowany oddycha, ćwiczyli ułożenie w pozycji bocznej bezpiecznej. Na fantomach osoby dorosłej i dziecka każdy mógł przećwiczyć odpowiedni ucisk klatki piersiowej oraz zapamiętać liczbę dokonanych ucisków.

Uczniowie dowiedzieli się też, jakie działania należy podjąć w przypadku zadławienia i zakrztuszenia. Ratownik medyczny omówił i zaprezentował,  jak korzystać z defibrylatora a dzieci pod jego czujnym okiem mogły przećwiczyć tę umiejętność.

Prowadzący w umiejętny sposób, z pełnym zaangażowaniem, pasją i zamiłowaniem do niesienia pomocy innym przekazali istotne informacje i zaangażowali dzieci do aktywnego udziału w zajęciach.

Podziękowanie za zorganizowanie szkolenia dla uczniów składam pani Katarzynie Chądzyńskiej.

Anna Żurawska