ul. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego 2a, 42-224 Częstochowa
Z aktualności

Hazard? Nie daj się wciągnąć – akcja edukacyjna

Hazard? Nie daj się wciągnąć – akcja edukacyjna

Dnia 12 grudnia 2023 roku uczniowie klas VII a, VII b, VII c uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez przedstawiciela Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach pana Marcina Owczarka.

„Hazard? Nie daj się wciągnąć!” to akcja edukacyjna Krajowej Administracji Skarbowej, skierowana do uczniów starszych klas szkół podstawowych.

Podczas warsztatów uczniowie:

– dowiedzieli się, że nielegalny hazard jest w Polsce zakazany, poinformowani zostali o tym czym jest nielegalny hazard i jakie mogą być skutki uczestniczenia w takich grach,
– poznali zagrożenia wynikające z hazardu, w tym z pozornie bezpiecznych gier internetowych,  
– poznali skutki uzależnień od hazardu – hazard jest niebezpieczny i potrafi zniszczyć życie rodzinne, sytuację finansową i zdrowie.

Akcja odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki. Akcja ma przede wszystkim zwrócić uwagę na kwestie takie jak uzależnienie, problemy finansowe czy wyizolowanie społeczne, które wynikają z nadmiernego korzystania z gier hazardowych wśród dzieci i młodzieży. Pokazuje z jakim ryzykiem wiąże się rozpowszechnianie gier online z elementami hazardu
i typowych gier hazardowych.

Czy wiesz, że:

  • Hazard jest szczególnie niebezpieczny dla młodych ludzi.
  • Nieświadomi zagrożenia młodzi ludzie traktują hazard w sieci jako niewinną formę rozrywki. Organizatorzy nielegalnych gier w Internecie często oferują nowym graczom możliwość grania za darmo, żeby ich w ten sposób zachęcić, a w konsekwencji uzależnić od gry za pieniądze. Popularnym zjawiskiem jest również oferowanie nagród w postaci wirtualnych żetonów, którymi gracze mogą posługiwać się podczas kolejnych gier.
  • Witryny internetowe oferują mnóstwo różnych gier, w tym ruletkę i pokera, a kolorowa grafika
    z realistycznym dźwiękiem i obrazem mogą być bardzo atrakcyjne dla osób młodych. Nie bez znaczenia pozostają też emocje gracza związane z rywalizacją. To wszystko sprawia, że hazard online, nawet bez pieniędzy, może być przez młodzież postrzegany jako wciągający i ekscytujący. Jednocześnie osoby niepełnoletnie są bardziej podatne na negatywne zjawiska płynące z Internetu, w tym uzależnienie od hazardu. Uzależnienie takie jest chorobą, której skutki dotykają nie tylko graczy, ale także ich rodziny i najbliższych.

Hazard? Nie daj się wciągnąć! – akcja edukacyjna KAS:

Skip to content