ul. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego 2a, 42-224 Częstochowa
Z aktualności

Szczepienia przeciw HPV w szkołach

Szczepienia przeciw HPV w szkołach

W trosce o zdrowie uczniów i uczennic Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Zdrowia wprowadziły program Szczepienia przeciw HPV w szkołach, aby uchronić dzieci przed zagrożeniami – także ciężkimi chorobami powodowanymi przez ludzki wirus brodawczaka (HPV).
HPV (Human Papilloma Virus) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka. HPV odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe.

Szkoła Podstawowa nr 2 im. K. K. Baczyńskiego w Częstochowie przystąpi do realizacji programu szczepień dla uczniów.

Szczepienia w ramach programu będą przeprowadzane u osób po ukończeniu 9 roku życia, do ukończenia 14 roku życia – w schemacie dwudawkowym.

Szczepienia są dobrowolne dla pacjenta, a decyzja o szczepieniu podejmowana jest przez rodzica, a następnie przez lekarza POZ na podstawie przeprowadzonego badania kwalifikacyjnego. Szczepienia wykonywane w szkole mają charakter zalecanych szczepień ochronnych.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi materiałami (załączniki) dotyczącymi programu i możliwości zaszczepienia swoich dzieci na terenie szkoły.

Zgłoszenie dziecka na badanie będzie możliwe u wychowawcy klasy podczas wrześniowych zebrań z Rodzicami.
Rodzic/prawny opiekun składa dwa wypełnione dokumentu do wychowawcy klasy:
– Deklarację przedstawiciela ustawowego dziecka dotyczącą szczepienia HPV w szkole
– Oświadczenie przedstawiciela ustawowego dziecka dotyczące szczepienia HPV w szkole/zgoda przedstawiciela ustawowego dziecka dotyczące szczepienia HPV.

Dzieci mogą uzyskać szczepionkę: Gardasil9 lub Cervarix. W zależność od wyboru rodzica/prawnego opiekuna.
Szczepienie składa się z 2 dawek szczepionki. Na szczepienie nie jest wystawiane skierowanie.
Realizacja szczepienia w szkole nie wymaga wcześniejszego kontaktu z przychodnią podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Wystarczy złożyć podpisane wyżej wymienione dokumenty do wychowawcy klasy.
W dniu szczepienia będzie potrzebny dokument tożsamości dziecka ze zdjęciem: dowód osobisty, paszport, legitymacja szkolna.
W przypadku dzieci mających choroby związane z zaburzeniami odporności lub które podczas leczenia lub po innych szczepieniach wymagały pogłębionej diagnostyki lekarskiej Ministerstwo Zdrowia rekomenduje wykonanie szczepienia w POZ, pod którego aktualnie opieką jest dziecko. Każdy POZ ma względem zapisanych pacjentów obowiązek przeprowadzić szczepienie w ramach programu.

Skip to content