ul. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego 2a, 42-224 Częstochowa
Z aktualności

Spotkanie w ramach realizacji projektu Samorządu Uczniowskiego „SPOTKANIA Z CIEKAWYMI LUDŹMI”

Spotkanie w ramach realizacji projektu Samorządu Uczniowskiego „SPOTKANIA Z CIEKAWYMI LUDŹMI”

Projekt Samorządu Uczniowskiego „SPOTKANIA Z CIEKAWYMI LUDŹMI”

W roku szkolnym 2024/2025 Samorząd Uczniowski rozpoczyna realizację szkolnego projektu „Spotkania z ciekawymi ludźmi”. Pomysł projektu zrodził się podczas rozmów opiekunek SU pań Edyty Szeląg i Beaty Piech oraz nauczycielki języka polskiego p. Małgorzaty Zakłady –Szettel. Spotkaniom z przedstawicielami różnych zawodów, z ludźmi o różnorodnych zainteresowaniach z naszego miasta przyświecają następujące cele:

  • zapoznawać uczniów z historiami ludzi, którzy osiągnęli sukcesy dzięki swojej pasji, wytrwałości lub kreatywności
  • motywować uczniów do nauki i rozwijania swoich talentów poprzez poznanie osób, które czerpią satysfakcję ze swojej pracy
  • spotkania z przedstawicielami różnych zawodów, mogą otwierać uczniom oczy na możliwości, o których wcześniej nie wiedzieli
  • uczniowie mogą poznać różne ścieżki kariery i dziedziny nauki lub sztuki, co może pomóc im w odkryciu własnych zainteresowań
  • uczniowie uczą się, jak zadawać pytania, aktywnie słuchać i prowadzić rozmowy, co rozwija ich umiejętności komunikacyjne i społeczne
  • uczniowie mają okazję poznać zasady współpracy i uczestniczyć w dyskusji, co sprzyja budowaniu pewności siebie
  • goście mogą przekazać uczniom praktyczne umiejętności lub pokazać konkretne rozwiązania problemów, które wykorzystują w swojej pracy
  • uczniowie mogą odkrywać, że nauka i praca to nie tylko obowiązek, ale również fascynująca przygoda
  • spotkania mogą angażować osoby z lokalnego środowiska, co buduje świadomość wspólnoty i szacunek do osiągnięć ludzi mieszkających w najbliższym otoczeniu

Takie spotkania mogą mieć ogromny wpływ na uczniów i mogą inspirować ich do odkrywania swoich pasji!


W dniu 7 listopada 2024r. odbyło się pierwsze spotkanie w ramach realizacji projektu Samorządu Uczniowskiego „Spotkania z ciekawymi ludźmi”.

Pierwszym naszym gościem był pan Robert Jasiak – Naczelnik Wydziału Kultury i Sportu w Częstochowie, popularyzator czytelnictwa, autor projektu – „Wspieraj Kulturę”, w ramach którego zachęca ludzi do sięgania po książki, organizator spotkań literackich i akcji zbierania książek, recenzent książek, twórca hasła „Kartkowanie rąk nie brudzi”, twórca cyfrowy, człowiek kultury.

Uczniowie – przedstawiciele klas 6 i 8, byli pod ogromnym wrażeniem spotkania z naszym gościem, który fantastycznie opowiadał o swojej pasji, swojej drodze kariery, czasach młodości, swoich pasjach i zainteresowaniach. Udzielił również uczniom cennych rad związanych z nauką, samodyscypliną, powtarzalnością danych czynności, co pomaga w osiągnięciu zaplanowanego celu, a nawet ekonomią. Spotkanie pokazało uczniom, że czytanie książek wzbogaca słownictwo i poprawia gramatykę oraz stylistykę języka, ułatwia wyrażanie własnych myśli, rozwija umiejętność utrzymywania uwagi na dłużej, co jest przydatne w nauce i pracy, stymuluje kreatywność i rozwija umiejętność abstrakcyjnego myślenia. Literatura, zwłaszcza powieści, daje nam wgląd w życie innych ludzi, ich uczucia, zmagania i relacje. Dzięki temu możemy lepiej rozumieć emocje i punkt widzenia innych, co rozwija empatię.

Uczniowie przynieśli na spotkanie swoje ulubione książki, albo  książki do których mają sentyment i podzielili się historiami z nimi związanymi.

Podsumowując spotkanie uczniowie doszli do wniosku, że czytanie książek to nie tylko sposób na zdobycie wiedzy, ale także narzędzie do rozwijania siebie jako człowieka na wielu płaszczyznach – od wyobraźni, przez emocje, aż po umiejętności społeczne. Dlatego warto regularnie sięgać po książki, aby wzbogacać swoje życie i rozwijać się w każdym wieku.

Skip to content